Astra Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

7 Mart 2023
Astra Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

Astra Silah Hangi Ülkeye Ait?

Yaygın olarak Astra Silah olarak bilinen Astra-Unceta y Cia SA, Guernica kasabasında yerleşik bir İspanyol ateşli silah üreticisiydi. Şirket 1908 yılında Juan Esperanza ve Pedro Unceta tarafından kuruldu ve 1990'lara kadar faaliyetlerini sürdürdü.

Astra yıllar içinde silahlar, yarı otomatik ve otomatik silahlar, hafif makineli tüfekler ve tüfekler dahil olmak üzere çeşitli ateşli silahlar üretti. Şirketin en tanınmış ürünlerinden bazıları Astra Model 400, Astra 600, Astra A-80 ve Astra A-90tabanca modelleridir.

Astra Model 400, İspanyol ordusu tarafından 1921'de kabul edilen yarı otomatik bir tabancaydı. İspanyol askeri ve polis güçleri ile sivil silah sahipleri arasında popüler bir ateşli silahtı. Astra 600, 2. Dünya Savaşı sırasında üretilen yarı otomatik bir tabancaydı ve İspanyol ordusu tarafından kullanılmak üzere tasarlandı. Ayrıca Almanya'ya ihraç edildi ve Alman ordusu tarafından da kullanıldı.

Astra, İspanyol ordusu ve polis güçleri için ateşli silahlar üretmenin yanı sıra ürünlerini diğer ülkelere de ihraç etti. Şirketin ateşli silahları, çeşitli askeri ve polis teşkilatları tarafından kullanıldıkları Latin Amerika'da son derece popülerdi.

Başarısına rağmen, Astra 1990'larda mali zorluklarla karşılaştı ve şirket sonunda iflas etti. Varlıkları bir dizi farklı şirkete satıldı ve Astra markası o zamandan beri birkaç farklı ateşli silah üreticisi tarafından kullanılıyor.

Genel olarak, Astra-Unceta y Cia SA, yıllar boyunca çeşitli ateşli silahlar üreten bir İspanyol ateşli silah üreticisiydi. Şirket, özellikle İspanyol ordusu ve polis güçleri ile İspanya ve diğer ülkelerdeki sivil silah sahipleri tarafından kullanılan yarı otomatik tabancalarıyla tanınıyordu.

 Astra Tabanca Kaç Yılında Çıktı?

Astra Tabanca görece yakın geçmişte kurulmuş silah firmalarından biri olmasına rağmen dünya çapında bilinmektedir. Juan Esperanza Salvador ve Juan Pedro Unceta 1908 yılında P.Unceta y J.Esperanza isimli firmayı kurduklarında her türlü makine ve makine aksesuarı üretme planı yapıyorlardı. 1911 yılından itibaren tabanca patentleri alındı ve iki sene sonra da iki ortağın fabrikalarında silah üretimine başlandı.

Astra Birinci Dünya savaşı sırasında müttefik ülkere 150.000'den fazla silah tedarik etti. Savaşta kullanılan model Browning M1903 esintileri taşıyordu. Şarjör kapasitesi 9 mermiye çıkarılan bu modelde askeri kullanım için gereken düzenlemeler yapıldı. Fransız hükümeti tarafından kullanılan Ruby tipi Model 1914'ten yüzbinlerce satıldı.

İspanya Ordusu'nun dayanıksızlık ve sökülüp takılmasındaki zorluktan dolayı yeni hizmet silahı arayışına cevap veren Astra silahlarından başkası değildi. Markanın tüm dünyada tanınmasını sağlayan Astra Model 400 ve Star Model A orduya tanıtılmak üzere tasarlandı. Sayısız dayanıklılık testinin ardından Astra 400 Pistola de 9mm Modelo 1921 olarak ordu tarafından kullanılmaya başlandı.

 En İyi Astra Tabanca Modelleri Neler?

 The Modelo 1913

Astra silahlarının ilgi odağı haline gelmesinin ilk adımını oluşturan bu model 9mm idi ve 8 mermi kapasiteli bir şarjöre sahipti. Alışılmadık gecikmeli geri tepme özelliği ile dikkatleri üzerine çeken 1913 isabetli atış yapıyordu. Kusursuz işçilik ile üretilmiş olsa da sökülüp takılması kullanıcıları zorluyordu.

 Astra 400

Astra Model 400, 1921 yılında tasarlanmış bir tabancadır. .45 ACP mermileri kullanan bu tabanca, dayanıklılık ve dayanıklılık ile ilgili değerler. Ayrıca, emniyet mandalı gibi birçok modern özelliği içermesi nedeniyle de önemlidir. 20. yüzyılın başlarında Astra-Unceta y Cia SA tarafından üretilen yarı otomatik bir tabancaydı. 1921'de İspanyol ordusu tarafından kabul edildi ve İspanya İç Savaşı sırasında kullanıldı.

Astra mod.400 veya Model 1921, bir efsaneler silahıydı. Fransa'da, her şeyi yiyen lakabı takıldı çünkü temel özelliği, orijinal kalibresi olan 9 mm Largo dışında 9x23 mm Steyr, 9x19 mm Parabellum, 9 mm Glisenti, 9x20 mm Browning Long gibi çeşitli mermilerle kullanılabilir olmasıydı. Bu silahın başarısı tüm dünyaya o kadar nam salmıştır ki ki 1941 yılına kadar aralıksız şekilde üretilmiştir. Silah Şili, Almanya, Kolombiya, Ekvador ve Fransa'ya ihraç edilmiştir.

Astra 400, 1920'lerde Alman şirketi Deutsche Waffen und Munitionsfabriken (DWM) tarafından da üretilen bir tabancaydı. Astra-Unceta y Cia SA tarafından tasarlanan İspanyol Astra Model 400'ün lisanslı bir kopyasıydı.

 Astra A-70

Astra A-70, 1983 yılında piyasaya sürülen bir tabancadır. Bu tabanca, 9 mm Luger mermileri kullanan yarı otomatik bir silahtır. A-70, yüksek ağırlık ve güvenilirlik ile bilinen ve askeri ve polis birimleri tarafından da kullanılmaktadır.

Astra A-75

A-70 üzerinde yapılan değişikliklerden sonra satışa sunulmuştur. Sağ ve sol el ile silah kullanıcıları düşünülerek tasarlanmıştır. Takılmadan seri atış yapmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. 7 mermi alan şarjörü ve çelik gövdesiyle küçük boyutlarda silah isteyenlerin tüm beklentilerini karşılamaktadır. SIG P229'a yakın büyüklükte silahın kavraması seri atış yapmaya uygundur.

 Astra 200

FN Model 1906'nın bir klonu olan Astra 200, öncelikle .25 ACP ve .22 Short olmak üzere çeşitli versiyonlar ve kalibrelerle kapsamlı bir şekilde geliştirildi. Toplam 200.000 üzerinde üretildi.

 Astra Constable

Astra Constable, 1940'larda kullanılan bir yarı otomatik tabancadır. Bu tabanca, .22 Long Rifle, .32 ACP ve .380 ACP mermileriyle kullanılabilir. Genellikle sivil kullanım için tasarlanmış ve savunma, atış eğitimi ve rekabet için uygundur.

 Astra Cub

Astra Cub, .22 Kısa mermileri kullanan bir yarı otomatik tabancadır. Bu tabanca, 1950'lerde üretilmiş ve savunma amaçlı kullanım yerine daha çok avlanma ve eğitim amaçları için tercih edilir.

 Astra Unceta M-206

Astra Unceta M-206, .38 Özel mermileri kullanan bir polis revolveridir. Bu revolver, 1970'lerde tasarlanmış ve mükemmel bir gösteriyle biliniyor. Astra Unceta M-206, askeri ve polis birimleri tarafından kullanılmaktadır.

Bu, Astra-Unceta y Cia SA'nın ürettiği silahlardan sadece birkaçıdır. Şirket, diğer çeşitli tabancalar, tüfekler ve revolverler de üretmektedir. Ancak hangi silahın uygun olduğuna karar vermeyi kullanım amacı ve diğer faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

 Astra A-80 ve A-90

Birbirine yakın tarihlerde üretilen yarı otomatik tabancalardır. A-80 ilk olarak 1983'te tanıtıldı ve A-90 birkaç yıl sonra 1986'da tanıtıldı. Her iki ateşli silah da kolluk kuvvetleri ve askeri kullanım için tasarlandı ve İspanya ve Latin Amerika'daki bazı polis teşkilatları tarafından benimsendi.

 Astra 600

II. Dünya Savaşı sırasında Astra-Unceta y Cia SA tarafından üretilen yarı otomatik bir tabancaydı. İspanyol ordusu tarafından kullanılmak üzere tasarlandı, ancak aynı zamanda Almanya'ya ihraç edildi ve Alman ordusu tarafından da kullanıldı. Astra 600, makul bir fiyata alabileceğiniz en iyi yedek tabancalardan biridir. 1960'lar boyunca ve sonrasında Astra 600, filmlerde ve TV şovlarında tercih edilen kötü adam silahı oldu. Mission Impossible (TV Dizisi), Astra silahlarını kötü adamların favorisi yaptı. Filmlerde ve filmlerde kötü adamların tercih ettiği silah olarak mükemmel bir şekilde öne çıkan göz alıcı bir tabanca haline geldi.

 Astra 900

Astra 900, 1920'lerde ve 1930'larda Astra-Unceta y Cia SA tarafından üretilen yarı otomatik bir tabancaydı. İspanyol askeri ve polis güçleri ile sivil silah sahipleri arasında popüler bir ateşli silahtı.

 Astra Model 1921

Astra Model 1921, 20. yüzyılın başlarında Astra-Unceta y Cia SA tarafından üretilen yarı otomatik bir tabancaydı. İspanya ve diğer ülkelerde kolluk kuvvetleri ve sivil silah sahipleri arasında popüler bir ateşli silahtı.

Genel olarak, Astra ateşli silahlar hem İspanya'da hem de Almanya'da üretilmiştir ve İspanyol şirketi Astra-Unceta y Cia SA, Astra ateşli silahların en tanınmış üreticisidir.

 Astra Silahlarını Nereden Alabilirim?

İkinci el silah alacak kişiler için uygun fiyatlı ve sağlam modelleriyle kaçırılmaması gereken markaların başında gelen Astra silahlarına NetSilah.com sitemizde inceleyerek ulaşabilirsiniz. Ruhsatlı silah tamiratı, restorasyon ve boya işlemleri için de Karlıktepe Mah. Kartal/İstanbul adresimizde sizleri bekliyoruz.

 

Astra Marka Silah İlanları İçin Tıklayın!

Haber Yorumları