Beretta Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

25 Şubat 2023
Beretta Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

Beretta Silah Hangi Ülkenin?

Beretta silah dünyasının en eski markalarının başında gelmektedir. İlk ortaya çıkış tarihi 1526 olan firma asırlar sonra üretime devam etmektedir. 1500'lerin başında üretimde olan Beretta ürünleri ilk olarak, mükemmellikleri nedeniyle seçiciliğiyle bilinen Venedik Cumhuriyeti’nin ilgisini çekmiştir. Beretta adı taviz verilmeyen kalite, tasarım, malzeme, mühendislik ve performansla eş anlamlı hale geldikçe, namı İtalyan sınırlarının ötesine yayıldı ve on beş kuşak boyunca kesintisiz şekilde taşınan bir gelenek oluşturmuştur.

1800'lerin başında Pietro Antonio Beretta, sonu gelmeyen savaşlar ve yabancı egemenliğinden kaynaklanan zorluklara rağmen, silahlarının üstün kalitesini göstermek ve sipariş toplamak için İtalya'yı karış karış gezmiştir. Pietro Antonio'nun oğlu Giuseppe, babasının başlattığı zorlu çabayı sürdürerek uluslararası dağıtım yoluyla şirket için yeni fırsatlar yaratmayı başarmıştır.

1900'lerin başında Pietro, modernleştirilmiş üretim yöntemleri, kullanılan mekanizmalar için birçok patent ve basitleştirilmiş yapı sunarak şirketin dizginlerini eline almış ve sonuç olarak dünyanın en modern ateşli silah üretim tesislerinden biri olan ilk İtalyan ateşli silah firması Beretta'yı kurmuştur. Modernizasyon süreci, oğulları Giuseppe ve Carlo tarafından sürdürülerek, çok sayıda Avrupa ülkesi ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ticari ve üretim faaliyetleri ile şirketin çok uluslu karakteri güvence altına alınmıştır. Bu çabalar sayesinde askeriyede, kolluk kuvvetlerinde ve özel sektörde başarılı girişimler sağlanmıştır.

Bugün Beretta, Ugo Gussalli Beretta ile oğulları Pietro ve Franco'nun liderliğinde, yüzyılların tecrübesiyle yüzlerce yıllık yoluna devam etmektedir. Teknoloji, organizasyon ve büyüyen ürün gruplarına yapılan yatırımlarla birleşen bu deneyim, Beretta'yı 21. yüzyılın küresel pazar taleplerine hazırlamıştır. Kaliteye yönelik bu temel değer, Bartolomeo Beretta tarafından yaklaşık beş yüzyıl önce oluşturulmuştur ve hala şirketin temel taşı olmaya devam etmektedir. Beretta silah hangi ülkenin sorusunun cevabı İtalya’dan geçmektedir.

Beretta Silah Özellikleri

Venedik Cumhuriyeti’ne yapılan 185 Aquabus modelinin satışıyla başlayan Beretta tüfek, silah, silah parçaları ve silah aksesarları gibi birçok farklı ürün çeşidine imza atmıştır. 1500’lerin başlarında yılda yaklaşık 350 namlu ve silah parçası üreten Beretta 1800’lü yıllarda silah üretme kararı almıştır.

Yılda 300 silah üretimiyle başlanmış ve Pietro’nun şirketi devralmasıyla uluslararası arenada adından söz ettirmeye başlamıştır.

20. yüzyılın başlarında gerçekten güçlenmiş ve modaya ayak uyduramak yerine tüfek üretimine devam edilmiştir. Üretim geleneğinin yükselişini sürdürmek adına ürün yelpazesini genişletmiştir. Browning ile rekabet etmeye başlayan firma yapılan yeniliklere ve ardı ardına piyasaya sürülen yeni modellere yetişmek için üretim ağını genişletmiştir. Browning’in satışını yaptığı güncel modellerle yarışma çabası Beretta’nın modası geçmiş silah üretiminden uzaklaşarak geleceğe yönelik tasarımlar yapmasını sağlayan itici güç olmuştur.

Browning tüfeğinin incelenip yapılabileceklerin tartışıldığı bir toplantı gerçekleşmiştir. Bu toplantıda rakip firmanın tüfeğinin göze hitap etmediğini ve estetikten yoksun olduğunu düşünen Beretta ikonik SO tüfek tasarımına başlamıştır. SO tüfeğin çalışma şekli de diğerlerinden farklıdır ve bu sayede geri tepme oranı daha azdır. SO üretildiği sırada 400 yıla yakın tüfek yapım geçmişi olan Beretta silah tüm deneyimini ortaya koyarak kusursuz işçilikte bir ürün ortaya çıkarmıştır. SO tüfek tarihini değiştirecek kadar sevildiğinden dolayı SO serisi SO 2, SO 3, SO 4, SO 5 ve daha nice modellerle devam etmiştir. Özellikle avcılık ve çatışmalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. SO tüfek ilerleyen yıllarda birçok Beretta tabanca modellerinin tasarımında esin kaynağı olmaya devam etmiştir. 1968 yılında satışa sunulan SO4 serinin tüm dünyada tanınmasını sağlayan modeldir.

En İyi Beretta Silahları

Beretta el yapımı tüfekleriyle tanındığı yıllarda silah üretimine de başlamıştır. Günümüz kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen silahların büyük bir kısmı İtalyan şirkete aittir.

Beretta 92x RDO

2021'de piyasaya sürülen 92x Red Dot Optic Ready, klasik 92 çerçevenin en yeni teknolojiyle donatılmış halidir. Kullanıcı yorumlarını dikkate alan firma birkaç kilit noktada yapılan değişikliklerle ikonik modelini iyileştirmiştir. Performans özellikleri arasında, hızlı yeniden yükleme için giderek genişleyen bir magwell yer alır. Şarjör kapasitesi de bir mermi artarak 18'e çıkarılmıştır.

Beretta APX

Bu yarı otomatik tabanca, kullanımının ve değiştirilmesinin kolay olmasıyla bilinir. Değiştirilebilir kavrama çerçevesi ve değiştirilebilir sırtlıklara sahiptir ve şarjör bırakma düğmesi hem sağ hem de sol elle kullanım için tersine çevrilecek şekilde tasarlanmıştır.

Beretta APX 9mm, ergonomik nopolimer çerçeve ile üretilmiştir ve kolay ateşleme için yuvarlak hatlı ve takılma yapmayacak şekilde tasarlanmıştır. 9 mm mermili APX, çıkarılabilir serileştirilmiş kasa çerçevesine sahiptir ve mermisizken 799,74 gr ağırlığındadır. Tabanca standart olarak 15 mermilik şarjörle gelir ve namlu uzunluğu 10,795 cm’dir.

APX, kişiselleştirilebilir özellikleri, ideal boyutu ve yuvarlak hatları ile her kesimden kullanım için mükemmel bir seçimdir. Fener ve lazer gibi aksesuarlarla özel kullanım alanlarına uygun hale getirilebilir.

Beretta PX4

Çok yönlülüğüyle tanınan PX4, ev savunması, gizli taşıma ve diğer tüm kullanım alanlarındaki ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. PX4'te tam kavrama ve 15 mermilik şarjör bulunur. Ayrıca geri tepmeyi azaltmak ve daha seri atışlar sağlamak için özel bir sistemle tasarlanmıştır.

PX4 de değiştirilebilir parçalara, çok yönlü kayar kilit ve emniyete sahiptir. Sol veya sağ el kullanımı için ters çevrilebilir şarjör serbest bırakma ve daha birçok ayarlanabilir parçalara sahiptir. Bu Beretta tabanca otomatik ateşleme iğnesi ve manuel ayarlar da dahil olmak üzere çeşitli güvenlik özellikleri sunar. Ayrıca sökülmesi ve temizlenmesi kolaydır.

Beretta PX4 kesinlikle en iyi ev savunma silahıdır ve hem ev savunması hem de gizli taşıma için kullanılabilecek çok yönlü Beretta tabanca arayan herkes için harika bir seçimdir.

Beretta 92FS

92FS ilk olarak 1985 yılında üretilmiştir ve 92 serisindeki diğer Beretta silah modellerinin temel alındığı "temel model" olarak kabul edilmektedir. Beretta 92FS en güvenilir silahlardan biridir ve isabetliliği ile etkileyici taktiksel özellikleri öne çıkmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ordusu ve ülke genelindeki birçok emniyet görevlisi tarafından kullanılmaktadır.

Yarı otomatik Beretta tabanca, 15 mermilik şarjör kapasitesine sahiptir. Açık sürgülü tasarım, arızaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve tabancanın sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Diğer birçok Beretta tabancası gibi, 92FS de özelleştirilebilir, tersinden de şarjör bırakma özelliğine ve çok yönlü emniyet kilidi ile donatılmıştır. Korozyona dayanıklı kaplama ve paslanmaz çelik seçenekleri vardır.

Beretta M9A3

Beretta M9A3, birçok yönden 92FS'ye benzer. Beretta 92 serisinin en yeni modeli olan taktik tabancası, ordu ve polis için hizmet silahı olarak tasarlanmıştır ve harika bir ev savunma silahıdır.

Bu yarı otomatik Beretta tabanca, hedef almayı daha kolay hale getirerek isabetliliği artırmak için tasarlanmış dikey bir kabzaya sahiptir. Daha küçük elleri olanların bile kavramasını kolaylaştıran ince bir kavrama özelliğine sahiptir.

En iyi Beretta silahları arasından seçim yapmak çok zor olabilir. En iyi Beretta tabancasını arıyorsanız, bu beş popüler tabancadan hangisini seçerseniz seçin, iyi bir seçim yaptığınızı bilerek içiniz rahat olsun.

Beretta Silahlarını Nereden Alabilirim?

Tüm Beretta silahlarına NetSilah.com sitemizde inceleyerek ulaşabilirsiniz. Ruhsatlı silah tamiratı, restorasyon ve boya işlemleri için de Karlıktepe Mah. Kartal/İstanbul adresimizde sizleri bekliyoruz.

 

Beretta Marka Silah İlanları İçin Tıklayınız!

Haber Yorumları