Browning Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

25 Şubat 2023
Browning Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

Browning Silah Tarihi

Browning silah, geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan firmalardan biridir. Browning’in kurucusu John Moses Browning, 1855'te Utah, Ogden'de doğmuş ve ilk gençlik yıllarının büyük bir kısmını babasının yanında, babasının dükkânında ve silah tamirhanesinde geçirmiştir. 1878'de babasının teşvikiyle, üstün olduğunu düşündüğü tek atışlık bir tüfek tasarlayarak ve üretmeye başlamıştır. Yaklaşık 600 tüfeklik bir üretim çalışmasının ardından Winchester Repeating Arms’ın dikkatini çekmesiyle ustaca tasarlanan 1885 Winchester tüfek ortaya çıkmıştır. Bu, Winchester'a lisansladığı Model 1886, Model 1892, 1887 av tüfeği, Model 94 ve Theodore Roosevelt'in favorisi 1895 dahil olmak üzere bir dizi efsanevi ürünü başlatmıştır.

Günümüzde Browning tabanca, özellikle hem Browning hem de Winchester Repeating Arms markalarının gücüyle, açık havada çalışanlar için geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Browning En İyi Serisi Hangisi?

Amerikan ateşli silah tasarımı söz konusu olduğunda, Browning Silah ismi, zamanın sisleri arasında belirmektedir. 120'den fazla ateşli silah patenti alan John Moses Browning, tüm hayatını ateşli silahlara ve onların tasarımına adayarak geçirmiştir. Söylendiğine göre yedi yaşında babasının silah ustası dükkanında çalışmaya başladığı andan, öldüğü güne kadar 64 yıl sonra hala bir silah tasarımı üzerinde çalışırken tüm zamanların en yaratıcı ve üretken silah tasarımcılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Browning, M1911 .45 ACP tabanca, M2 .50 kalibrelik ağır makineli tüfek ve Browning Otomatik Tüfek de dahil olmak üzere askeri tasarımlarıyla saygın bir firmadır. Ancak markanın kurucusunun zihni aynı zamanda bugün hala kullanılan modeller için sayısız tasarım üretmiştir. Bunların çoğu ordu ve kolluk kuvvetleri tarafından da kullanılmış olmasına rağmen, spor silahları olarak kabul edilir.

Yapılan araştırmalara göre, 30 milyondan fazla modern silah Browning tabanca tasarımlarına dayanmaktadır. Belirli bir tasarımın ne kadar yenilikçi, etkili ve popüler olduğu gibi faktörler düşünüldüğünde, spor silahlarından en iyisini seçmek pek de kolay sayılmaz. Browning’in parlaklığının kanıtı, silahlarının çoğunun ve onların esintileriyle tasarlanan modellerin başlangıcından bir asırdan uzun zaman sonra da hala üretimde olmasıdır.

Winchester 1885 Tüfek

John Browning tarafından tasarlanan ve Winchester ile uzun ilişkisini başlatan ilk modeldir. Tüfek, atış maçlarının çok revaçta olduğu ve en iyi atıcıların günümüzün en iyi profesyonel atletleriyle rekabet eden bir üne sahip olduğu bir zamanda sahneye çıkmıştır. Bu rekabetçi atıcıların çoğu 1885'i şimdiye kadar üretilmiş en iyi tüfek olarak adlandırmıştır.

Winchester, bir dizi varyasyon ve özel konfigürasyonda yaklaşık 140.000 1885 tüfek üretmiştir. O dönem için hayli yüksek olan talep uzun yıllar devam etse de üretim 1920'lerde sona ermiştir. İkonik tüfek 2005 yılında yeniden piyasaya sürülmüştür ve günümüz teknolojisiyle üretilmiş birkaç farklı Browning serileri bulmak mümkündür. Bunlar, .22-250 Rem., .300 Win. Mag., .45-70 Gov’t ve .38-55 Win. seçeneklerine sahiptir.

Browning Otomatik-5 Av Tüfeği

Browning Automatic-5'in ikonik tasarımı, dünyanın dört bir yanındaki av tüfeği meraklıları tarafından anında tanınabilir. Silah, ilk başarılı yarı otomatik av tüfeğiydi ve yaklaşık 100 yıl boyunca üretimi devam etmiştir. Üretim 1998'de durdurulmuş olsa da Browning 2014'te A5'i geri getirmiştir. Sekiz modelde sunulan günümüzün A5'i klasik kambur görünümünü korumakla beraber iç aksamı modern teknoloji kullanılarak kusursuz şekilde tasarlanmıştır.

Winchester 1886 Tüfek

Winchester 1886, John Browning'in Winchester için tasarladığı ikinci ezber bozan ateşli silahtır.. '86 ortaya çıkana kadar, zamanın birçok tüfeği, bizon, geyik ve boz ayı gibi büyük hayvanlar için av fişeği seçenekleri ve hayvanları gerçekten de durdurma gücü açısından sınırlıdır. Yeni ve daha güçlü kilitleme sistemiyle 1886, başlangıçta o zamanlar yeni olan .45-70 Gov’t, .45-90 Win için hazırlanmıştır. ve .40-82 Win. sarsılmaz 50-110 Win dahil olmak üzere Browning serileri içine başka av fişeği seçenekleri eklenmiştir. Namlu çeliği değişikliği ile tüfek, 1903'te .33 WCF fişekle dumansız barut çağına geçmek için yeterince güçlü olduğunu kanıtlamıştır.

Tüfek, büyük oyun avcılarının favorisi haline gelmiştir ve Theodore Roosevelt tarafından başkanlık öncesi günlerinde Batılı bir sığır yetiştiricisi olarak kullanılmıştır. Ancak, Roosevelt bile İngiltere’nin asıl büyük oyun peşinde koşarken 1886'yı kullanmasını aşamamıştır. Royal Flying Corps, Birinci Dünya Savaşı sırasında hidrojen gazıyla dolu Alman hava saldırı uçaklarını düşürmek için yanıcı mermi kullanmak amacıyla silahları satın almıştır. 1886, 1935'te tam üretimi durdursa da tarih sahnesinden silinmeyi kabul etmemiştir. Pek çok tüfekte olduğu gibi, o zamandan beri sınırlı üretim çalışmaları ve yabancı üreticilerin kopyaları olmuştur.

Winchester 1892 Tüfek

Diğer silahlar Batı'yı gerçekten kazanmış olsa da, Hollywood, Winchester 1892'nin başrol oynadığı izlenimini yaratmıştır. John Wayne ve diğer büyük ekran idolleri tarafından birçok filmde kullanılan tüfek 1892’dir. The Rifleman TV şovunda kullanılan değiştirilmiş, geniş döngülü bir versiyonudur. Silahlar stüdyolar arasında popülerdi çünkü o zamanlar ucuzlardı ve ortalıkta dolaşan bir milyondan fazla 1892 tüfek vardı.

1892'nin gerçek hikayesi biraz daha az renkli olsa da daha en az diğerleri kadar ilginçtir. Atıcıların kara baruttan dumansız baruta geçiş yaptığı bir zamanda, John Browning, Winchester tarafından Marlin modeliyle rekabet edecek bir silah yaratmakla görevlendirilmiştir. Browning, temelde 1886'nın daha hafif, küçültülmüş bir versiyonu olan bir prototip 1892 tüfeğiyle iki hafta içinde görevini tamamlamıştır.

Winchester 1894 Tüfek

125 yıldır var olan ve hala tüm zamanların en popüler ve başarılı Amerikan tüfeği olarak gücünü koruyan Winchester 1894 şüphesiz ki Browning en iyi serisi hangisi sorusunun cevabı olacak kadar sevilmektedir. Hayranlar, tüfeğin avcılar tarafından diğer tüm tüfeklerden daha fazla geyik ve ayı avlamalarını sağladığını iddia etmektedir. Bu iddiayı 7 milyondan fazla birim satan ilk ticari spor tüfeği olduğu için doğrulamak pek de zor olmamaktadır.

Başlangıçta Browning tarafından dumansız barut fişekleri taşımak için tasarlanmıştır ancak yeterince güçlü namlular henüz mevcut değildi. Winchester, silahlara uygun namluları takar takmaz, tüfek 1895'te silahın her zaman eşanlamlı olacağı kartuş olan .30-30 Win ile taçlandırılmıştır.

Hızlı kullanım özellikleri ve ateş gücünün benzeri görülmemiş bir kombinasyonunu sunan 94, hareket halindeydi. On yıllar sonra, çoğunlukla çeşitli Winchester mülkiyet değişikliklerine bağlı bileşen kalitesi değişiklikleri nedeniyle bazı farklılıklar olmuştur. 1964'ten önce yapılan 94'lerin fiyatlarının yüksek olmasının nedeni de bu değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Browning Tabanca Kılıfı

Browning marka tabancanızın korunmasını ve taşımasını kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz bir aksesuardır. Genellikle deriden yapılır ve tabancanızın güvenli bir şekilde saklanmasını ve taşınmasını sağlar. Kılıf, tabancanıza uygun olarak ölçülür ve tabanca için uygun bir fit sağlar, böylece tabanca kılıfındayken zarar görmez. Ayrıca, tabanca kılıfı, tabancanızın kolay erişilebilir olmasını ve rahat taşınmasını sağlar. Çok fonksiyonel olan bu aksesuar, tabancanızın güvenli ve korunaklı bir şekilde taşınmasını ve saklanmasını mümkün kılar.

Browning tabanca, kalite ve güvenilirliği nedeniyle, piyasada iyi bir değere sahiptir. İlk silahlarını satın alanlar için de bütçe dostu seçenekler vardır. İkinci el olarak satıldığında da mantıklı bir yatırım yapılır çünkü markanın ürünleri gün geçtikçe değer kazanmaktadır. Browning'in uzun ve gururlu bir geçmişe sahip klasik, geleneksel şirketlerden biri oluşu satın alma kararında önemli bir etken olarak kabul edilir.

Browning Tüfeklerini Nereden Alabilirim?

Tüm Browning silahlarına NetSilah.com sitemizde inceleyerek ulaşabilirsiniz. Ruhsatlı silah tamiratı, restorasyon ve boya işlemleri için de Karlıktepe Mah. Kartal/İstanbul adresimizde sizleri bekliyoruz.

 

Browing Marka Silah İlanları İçin Tıklayınız!

Haber Yorumları