Glock Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

12 Şubat 2023
Glock Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

Glock silah dünyasının en bilinen markalarının başında gelmektedir. Glock firması Avusturyalı mühendis ve iş adamı olan Gaston Glock tarafından 1963 yılında kurulmuştur. Firma 70'lerde ilk bıçak ve makineli tüfek kayış bağlantıları ile üretime başlamıştır. Glock bıçaklarının ve kemer bağlantılarının başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinden sonra, Gaston Glock 1982'de ilk Glock yarı otomatik tabanca tasarımı ile ateşli silah üretimine de başlamıştır.

 

İleri görüşlü düşünce yapısına sahip olan Gaston Glock, Avusturya Ordusunun hızlı tepkimeye sahip bir hizmet tabancasıyla donatılması gerektiğini gözlemlemiştir. Bu önemli ihtiyaçtan yola çıkarak, patentli Safe Action tabanca tasarımına imza atmıştır. 3'lü dahili emniyet sistemli Glock Safe Action, polis memurlarının ya da askerlerin kazara ateş etmelerinin önüne geçmek için hızlı ve kontrollü şekilde ateşlenecek şekilde yapılmıştır.

 

Gaston Glock, inanılmaz tasarım ve mühendislik ekipleriyle tüm silah endüstrisini değiştirmede son derece etkili olmuştur. Avusturya hükümeti daha yüksek şarjör kapasitesine sahip daha hafif bir tabanca istediğinde, Glock hemen işe koyulmuş ve ikonik Glock 17 modelini tasarlamıştır.

 

1984'te Glock 17, NATO'nun tabi tuttuğu tüm testleri dayanıklılık, sadelik ve güvenilirlik alanlarında en yüksek puanlarla geçmiştir. Norveç Ordusu’nun Glock 17'yi standart görev tabancası olarak kabul etmesinden kısa bir süre sonra, dünyanın geri kalanının da gözleri firmaya çevrilmiş ve Glock tabanca dünyanın en ünlü silahı haline gelmiştir.

Glock Tabanca Özellikleri Nelerdir?

Glock 17

Glock 17, Amerikan silah pazarındaki forvet ateşlemeli tabancalar için her şeyin başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Kontrol ve isabetliliği korurken daha büyük kapasiteli bir yan silaha ihtiyaç duyan kolluk kuvvetleri için tasarlanmıştır. 8 inçten daha uzun namlusu ile gizli bir taşıma silahı olarak tercih edilmesi pek mümkün değildir. Bununla birlikte, açık taşıma için mükemmeldir ve bir şarjörde 33 mermiye kadar taşıma çok yönlülüğüne sahiptir.

Glock 19

Glock 19, dayanıklılığı, performansı ve gizli taşıma kapasitesi nedeniyle dünya çapında en çok satılan tabancalardan biridir. Glock 19 Gen 5 tabanca piyasaya sürüldüğünde, birçok silah tutkunu tabanca kabzasındaki değişiklikler de dahil olmak üzere, Gen 4 sonrası yapılan 20'den fazla değişikliğin etkisine kapılmıştır. Glock 19 fiyat almak için Net Silah ile iletişime geçebilirsiniz.

Glock 20

Glock 20, av ve açık hava maceraları için mükemmel bir seçenektir. Avdaki kalın derili ve postlu hayvanların derisini delmek için büyük kalibreli mermi kullanılması gerekmektedir. 10 mm'lik tabanca, saldıran bir ayıyı ya da yaban domuzunu durdurmak için bile gereken atış kapasitesine sahiptir.

Glock 26

Glock 26, küçük boyutundan dolayı "Baby Glock" olarak da bilinir ve Gen 3'ten Gen5'e kadar 3 farklı nesil seçenekleri bulunmaktadır. Glock 26, en çok ihtiyaç duyulan anda hızlı ve isabetli atışlar yapmak için 9 mm'lik mermiler atmaktadır.

Glock 29

Glock 29, 10 mm mermili Glock tabanca ailesinde gizli taşıma olanağı sunan modelidir. Bu tabanca birincil olarak kullanmaya uygundur fakat 10 mm'lik merminin gücü nedeniyle geri tepme yapmaktadır. Av ikincil tabancanız olarak kullanmaya gelince, namlu uzunluğu ve az geri tepme özelliklerinden dolayı Glock 20 veya Glock 40 daha uygun seçeneklerdir.

Glock 30

Glock 30, ilave durdurma gücü ve menzil için .45 Auto'da bulunan birkaç Glock silah seçeneklerinden biridir. 7 inç namlusu ile bu 45'lik otomatik tabanca kolluk güçleri tarafından açık taşıma silahı olarak kullanıma uygundur. Güçlü bir geri tepme yaptığından dolayı deneyimli atıcılara önerilmektedir.

Glock 31

Glock 31, polis memurlarının isabetli atıştan ödün vermeden 9 mm’den daha kuvvetli bir silaha ihtiyaç duymaları sorununa çözüm olarak tasarlanmıştır. Geri tepmenin aza indirildiği bu modelin menzil uzunluğu da tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

Glock 32

Glock 32, 6.85 inç uzunluktaki boyutundadır ve .357 Magnum gücüne sahiptir. Glock 32, taşınırken giysilerde herhangi bir baskıyı önlemek için uzunluk ve yükseklik olarak yaklaşık yarım inç daha kısadır. Bu, polisler için gizli taşımaya uygun harika bir ikincil tabanca veya 9 mm'den biraz daha fazla güç isteyen herkes için harika birincil tabanca olması anlamına gelmektedir.

Glock 34 Gen 5 MOS

Glock 34, Glock 17, Glock 19 ve Glock 43'ten çok daha büyük olmasına rağmen, inanılmaz isabet oranına ve çok az geri tepmeye sahiptir. Bu silah, 9 mm'lik tabancalar arasında en uzun menzilli silahlarından biridir ve 50 metreye kadar olan mesafelerde birçok rakibinden çok daha isabetli atış yapar.

Glock 35

Glock 35, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki atıcılık yarışmalarına katılan yarışmacılar için tasarlanmıştır. Uzak mesafelerde kusursuz atış yapabilen bu yarışma tipi tabanca hafif yapıdaki polimerden üretilmiştir. Bu silahın en etkileyici özelliği, daha güçlü bir mermiyle yapılan atışlarda kesin isabetliliği koruma yeteneğidir.

Glock 37

Glock 37, Glock 38 ve Glock 39 markaya özel .45 Glock Otomatik Tabanca mermisine uyumlu şarjörleriyle Glock silah cephaneliğindeki en benzersiz tabancalardır. Glock 37,silah kullanılan meslek dallarına mensup kişiler için kariyerleri boyunca yanlarında taşımalarına uygundur.

Glock 38

Glock 38, ortalamanın üzerinde boy ve kiloya sahip atıcılar için gizli taşınan bir silah olarak tercih edilebilir. Glock 37'den daha kısa olmasına rağmen biraz daha fazla hissedilen geri tepmeye sahiptir.

Glock 39

Küçük boyutlardaki tasarımıyla tüm gizli taşıma ihtimallerine uygundur. Uygun aksesuar yardımıyla bilekte, kalçada, cepte ya da omuzda kıyafet üstünden belli olmayacak şekilde taşınabilir Glock tabanca alternatiflerinin başında gelir.

Glock 40

Glock 40 MOS, birçok ülkede avcılık uygulamalarında kullanılan uzun kabzalı tabancalar arasındadır. 9,5 inç uzunluğundadır ve MOS modeli, hızlı hedef tespiti ve hassas nişan alma için üstünde optik ya da dürbünle gelir. Ateşli silah ile avlananlar için Glock 40 MOS'tan daha iyi bir seçenek düşünülemez.

Glock 43

Glock 43, inanılmaz derecede hafif ve saklamaya uygun boyutlarda kolluk kuvvetleri için ikincil bir tabanca olacak şekilde tasarlanmıştır. Pek çok emniyet teşkilatı görevlisi bu tabancayı ayak bileklerinde, kalçalarında veya bir omuz kılıfının içinde taşır çünkü fark edilmeyecek kadar küçüktür.

Glock 43X

Glock 43X, Glock 48 ve Glock 43 arasında harika bir geçiş alternatidir. Glock 48'in daha ince sürgüsüne ve genişliğine sahiptir, fakat gizli taşımada çok yönlülük sağlamak için daha kısadır.

Glock 45

Glock 45, birincil kolluk tabancası olarak bilinen Glock 22 yarı otomatik tabancaya bir alternatif olarak görülmektedir. Glock 22'de kullanılan .40 kalibrelik S&W mermiye karşı 9 mm'dir, daha fazla kontrol sağlarken daha az geri tepme yapar.

Glock 48

Glock 48, Glock 19 ile aynı uzunluktadır ve genel olarak onunla aynı izlenimi verir. Hafifletilmiş tetik çekişine sahiptir. Sürgü ve çerçeve genişliğinin azalmasıyla daha hafif hale getirilmiştir.

Glock Serisinin En İyisi Hangisi?

Bu sorunun cevabı kullanım alanı ve ihtiyaca göre değişiklik göstermekle beraber hizmet tabancasını sürekli taşıyan polis memurları için Glock 26, Glock 19 ve Glock 22 tavsiye edilmektedir.Glock 26 ise birincil taşınan tabancanın yanı sıra yedek tabanca gereken durumlarda hafif ve küçük yapısıyla kullanım kolaylığı sunmaktadır. Glock silah meraklılarını her yeni modeliyle şaşırtmaya devam eden tasarımlarıyla gelişmeye devam etmektedir. Glock silah ağırlığı 460 gramdan başlamaktadır bu nedenle sürekli taşımaya uygundur.

Glock Silahlarını Nereden Alabilirim?

Tüm Glock silahlarına NetSilah.com sitemizde inceleyerek ulaşabilirsiniz. Ruhsatlı silah tamiratı, restorasyon ve boya işlemleri için de Karlıktepe Mah. Kartal/İstanbul adresimizde sizleri bekliyoruz.

 

Glock Marka Silah İlanları İçin Tıklayın!

Haber Yorumları