Sig Sauer Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

6 Mart 2023
Sig Sauer Silahların Tarihçesi ve Başlıca Modelleri

SIG Sauer silah kişisel koruma ve gizli taşıma amaçlı kullanım için kusursuz tabanca modellerine sahiptir.

Hiç şüphesiz ki insanların kendini koruma ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Bu nedenle silah ve taşıma izni almak isteyenlerin sayısı da yükseliyor. Ateşli silahlar dünyasına yeni adım atanların aklında genelde Hangi tabanca en iyisidir? sorusu bulunuyor. Ne yazık ki, bu soruya kapsamlı bir cevap yok. Fakat kişiden kişiye değişen özel ihtiyaç ve gereksinimleri en iyi şekilde karşılayan bir tabanca modeli mutlaka bulunuyor.

 

SIG Sauer Tabanca’nın dünyanın en büyük ateşli silah üreticilerinden biri olmasının birçok nedeni var. Tüm dünyada ordu, kolluk kuvvetleri ve siviller tarafından tercih edilen yüksek kaliteli ateşli silahlar üretiyor.

Gizli taşıma tabancalarından görev yan silahlarına, keskin nişancı tüfeklerinden, hafif makineli tüfeklere, saldırı tüfeklerine kadar sayısız varyasyonlara sahip ateşli silah modelleri üretmektedir.

SIG Sauer Hangi Ülkenin?

SIG Sauer tabanca, İsviçre ve Almanya kökenli bir silah üreticisidir. Şirketin kökenleri 1853 yılına kadar gitmektedir ve günümüzde piyade tüfekleri, tabancalar, taktik ve savunma silahları gibi birçok farklı silah üretmektedir.

Şirketin merkezi İsviçre'nin Neuhausen am Rheinfall şehrinde yer almakta olup, ayrıca Almanya, ABD ve diğer ülkelerde de üretim tesisleri bulunmaktadır. SIG Sauer'in tabancaları özellikle güvenilirliği ve performansıyla bilinmektedir ve birçok ülkenin askeri ve polis teşkilatlarında kullanılmaktadır.

SIG Sauer hangi ülkenin sorusunun cevabı Almanya ve İsviçre’dir. Aslen Almanya ve İsviçre merkezli olan SIG Sauer silah, uzun zaman önce üretimlerinin çoğunu Amerikan pazarı için New Hampshire'a taşımıştır. Ancak kaliteye bağlılıkları hiç değişmemiştir.

SIG Sauer Silah Özellikleri

SIG Sauer P365

Neden SIG Sauer silahın P365'i diye soracak olursanız en sade haliyle gizli taşıma için gereken çoğu gereksinimi karşılaması olduğu söylenebilir. Küçük ve oldukça dar olduğundan kıyafetlerin üstünden belli olmadan gizlenmesi çok kolaydır. Ek olarak, son derece hafiftir, bu nedenle ağırlık hissedilmeden tüm gün taşımaya uygundur. En güzel tarafı da, 9 mm'lik mermi kullanması sayesinde servis tabancası performansına sahip olmasıdır.

Seçilen versiyonuna göre 10+1, 12+1 veya 15+1 mermi kapasitelidir. Tüm bu özellikler küçük ve hafif bir tabancada toplanmaktadır.

SIG Sauer P226

SIG Sauer P226, belki de SIG'nin en ünlü tabancasıdır. Bu tabanca, Colt M1911A1'in yerini alacak yeni hizmet tabancası olarak Amerika Birleşik Devletleri ordusu ile sözleşme yapılabilmesi için 1980'lerde tanıtılmıştır.

P226 ve Beretta M9, başlangıçta çok daha geniş bir alanın son rakipleri olmuş ve Beretta galip gelmiştir. Bununla birlikte, P226R hala Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’inin ana tabancası olarak kabul edilmektedir. P226'nın standart kapasitesi 15 mermidir, tabanca hala dünya çapındaki birçok kolluk kuvveti ve askeri birimde hizmet silahı olarak tercih edilmektedir.

SIG Sauer P320

2017'de 9 mm'lik SIG Sauer P320, Amerika Birleşik Devletleri ordusunun Beretta M9'un yerini alan yeni hizmet tabancası olarak kullanılmaya başlanmıştır. P320, gerçekten modüler bir tabanca olduğu için dikkate değer. Ateşli silah deneyimini keyifli hale getiren değişebilir parçaları da en bilinen modeller arasında olma sebeplerindendir. Örneğin, P320'nin farklı çerçeve boyutlarını satın alabilir ve aynı tabancayı her biriyle değiştirerek, ne istediğinize bağlı olarak size hem kompakt hem de orta boy veya tam boy bir tabanca şeklinde kullanabilirsiniz.

SIG Sauer P210

SIG Sauer P210, SIG serileri için her şeyi değiştiren tabancadır. 1948'de piyasaya sürülen bu model, SIG Sauer için ilk büyük başarıdır. P210, 8 mermi 9 mm Luger alan şarjöre sahiptir. P210, çok sayıda Avrupa polisi ve askeri birimi tarafından hizmet silahı olarak kabul edilmiştir. Yakın zamana kadar da kullanılmaya devam etmiştir.

SIG, büyük ölçüde P210'un halefi olarak hizmet veren P220'yi 1975'te piyasaya sürmüştür. Danimarka polisi, P210'u 2010'lara kadar kullanmaya devam etti ve sonunda yerini SIG Sauer P320 almıştır. P210, 2006'da üretimi geçici olarak durdurdu, ardından 2017'de P210A olarak yeniden piyasaya sürülmüştür.

SIG Sauer P228/P229

P228, orijinal olarak P226'nın daha kompakt bir versiyonu olarak geliştirildi ve Amerika Birleşik Devletler ordusu tarafından kullanılmaya başlamıştır. P228 daha sonra P229'a dönüştürülmüştür ve iki tabanca, yalnızca P228'in aksine paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bu model, .40 S&W ve .357 SIG mermilerinin daha yüksek basınçları altında çalışabilmesi için tasarlanmıştır. P229'un .357 SIG versiyonu, Amerika Birleşik Devletleri Gizli Servisi'nin ana silahı olarak kullanılmaktadır.

SIG Sauer GSR 1911

SIG Sauer GSR 1911, Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok satan 1911 tabancalarından biridir. GSR ayrıca, son derece keskin tetikleyicisi ve mükemmel isabetliliği nedeniyle, piyasadaki en kaliteli 1911'lerden biri olarak kabul edilmektedir.GSR 1911 çeşitli renk seçeneklerine sahip modellerdendir.

SIG Sauer MPX

SIG Sauer MPX, yarı otomatik bir tabancadır. Kompakt yapıya sahiptir ve hafif makineli tüfeklerde nadir bulunan ancak silahı daha da güvenilir hale getirmeyi amaçlayan kapalı sistem bir sürgü kullanır. MPX, 2015 yılında tanıtılmış ve daha sonra MCX'in de piyasaya sürülmesine yol açmıştır.

SIG Sauer P220

P220, SIG'nin 220 serisinin ilk modeli olarak tanıtılmıştır. P220, esasen P210'un halefi olarak tasarlanmıştır. Kullanıcının tetik parmağının ya da başparmağının kolayca erişebileceği, çerçevenin yan tarafında bulunan bir kilit açma kollu tetik moduna sahiptir. Standart şarjör kapasitesi 8 mermidir. Eski 9 mm versiyonu, hala Japon ordusunun ana hizmet tabancası olarak kullanılmaktadır.

SIG Sauer MCX

SIG Sauer MCX, AR-15'e benzer yarı otomatik bir tüfektir. Geri tepmeyi minimumda ve güvenilirliği maksimumda tutmak için tasarlanmış bir sistem kullanır. Tasarım teknik olarak tabanca kalibreli MPX'e dayanmaktadır ve STANAG şarjörleriyle de uyumludur.

10 SIG Sauer P225

SIG Sauer P225, P220'den belirgin şekilde daha kompakttır ve ilk olarak 1970'lerde Batı Alman polis kuvvetleri için P6 olarak geliştirilmiş ve burada Walther P5 ve HK P7 ile birlikte tanıtılmıştır. P225'in orijinal versiyonunun üretimi durdurulmuştur, ancak P225-A1 adlı yeni bir versiyon, birkaç yıl önce orijinal P225'in halefi olarak SIG silah tarafından piyasaya sürülmüştür.

SIG Sauer P238

SIG Sauer P238, kendisi temelde 1911'in cepte taşınan bir versiyonu olan ve .380 ACP turu için yeniden düzenlenen Colt Mustang'in bir klonudur. Mustang serisi tabancalar, cepte taşınabilen silahların başında gelmektedir ve P238 de bir istisna değildir. Bu tabanca 2009 yılında tanıtılmıştır ve birkaç yıl sonra da P938 piyasaya sürülmüştür. P238, bugün piyasada en çok satan .380 cep tabancalarından biridir.

SIG Sauer silah dünyasına adım attığı ilk günden itibaren silah severlerin gözdesi olan modeller üretmiştir. Gelişen teknolojiye ayak uydururken markanın öne çıkmasını sağlayan kalitesinden ödün vermemiş ve her yeni model tanıtımında daha da dikkat çekici hale gelmiştir.

SIG Sauer Silahlarını Nereden Alabilirim?

Tüm SIG Sauer silahlarına NetSilah.com sitemizde inceleyerek ulaşabilirsiniz. Ruhsatlı silah tamiratı, restorasyon ve boya işlemleri için de Karlıktepe Mah. Kartal/İstanbul adresimizde sizleri bekliyoruz.

 

Sig Sauer Marka Silah İlanları İçin Tıklayınız!

Haber Yorumları