Walther Silahların Tarihçesi, En İyi Serileri

18 Mart 2023
Walther Silahların Tarihçesi, En İyi Serileri

Walther Silah Hangi Ülkenin?

Carl Walther GmbH Sportwaffen veya kısaca Walther olarak bilinir, bir Alman ateşli silah üreticisi ve PW Group'un bir yan kuruluşudur. 1886 yılında Carl Walther tarafından kurulan şirket, 100 yılı aşkın bir süredir Almanya'daki tesisinde ateşli silahlar ve havalı tabancalar üretmektedir. Walther Arms, Inc., Amerika Birleşik Devletleri Walther iş birimidir ve merkezi Fort Smith, Arkansas'tadır.

Walther'in tarihi, Kassel Cephaneliği'nin baş zırhcısı Matthias Conrad Pistor tarafından yaratılan fabrikayla başladı. 1780'de faaliyet gösteren bu fabrikada tabanca üretimi yapılıyordu. Şirket başlangıçta av tüfekleri üretti ve zamanla farklı ateşli silah türleri tasarlamaya başladı. Carl Walther'in oğlu Fritz Walther'in girişimiyle 1908 yılında tabanca üretimine başlandı, Model 6 Walther'in 9 mm Luger tabancalarındaki ilk denemesidir. Nadir bulunmasından dolayı koleksiyoncular arasında en çok aranan modellerden biri haline gelmiştir.

1929'da Walther, dünyaca tanınmasını sağlayan Walther PP Polizeipistole, polis tabancası modellerini yapmaya başladı ve ilerleyen yıllarda PPK'lar üretildi. Markanın güvenirliğinin artması ve daha düşük üretim maliyetlerinin yanı sıra yüksek üretim kalitesi, PP serisini P-08 Luger'ın yerini alacak en iyi seçenek haline getirdi. 2. Dünya Savaşı'nda fabrikanın yıkılması ile 1953 yılında Walther'in patent ve tasarım koleksiyonuyla sıfırdan başlaması gerekti. Firmanın tüm olumsuz koşullara rağmen ayakta kalmayı başararak silah dünyasını değiştiren modeller satışa sunmasından dolayı üretimden kalkan modelleri her geçen gün daha da değer kazanmaktadır. 1999'da Amerika Birleşik Devletleri merkezli Smith & Wesson Tabancaları, Walther Ateşli Silahlar'ın yetkili ithalatçısı olmuştur.

 Walther En İyi Serileri

 Walther P22 Q

Geri tepmeye alışık olmayanlar olanlar ve gizli taşıma silahı arayanlar için Walther P22 Q, çok doğru bir seçimdir. Gizli taşımayı amaçlayan birçok .22 LR modeli, çok küçük ve hafiftir, bu da etkili bir şekilde ateş etmeyi zorlaştırır. Walther P22 küçük olmasına rağmen kusursuz ergonomik tutuşuyla avucunuzu dolduracak ideal boyutlara sahiptir. Silahı kullananın neredeyse hiç geri tepme hissetmediği ve DA/SA tetiğinin tek harekette çalıştığı bu model işçiliğiyle de kendine hayran bırakıyor. Mikro boyutlu olmayan bir .22 LR arıyorsanız, daha yeni, geliştirilmiş Walther P22 Q sizin için en doğru seçim olabilir.

 PK380

Smith & Wesson, EZ serisini piyasaya sürdüğü için çok sevilse de silah endüstrisinde bunu çok daha önce Walther tabanca tarafından yaptığını unutmamak gerekir. Walther PK380, el gücü azalmış olanlar için özel olarak tasarlanmış ilk tabancayı piyasaya sürdü. Piyasadaki en küçük .380 ACP değil, ancak bu küçük silahlarla ateş etmek bazen zorlayıcı olabilir. Diğer .380'lere göre biraz daha büyük olsa da boyutu çekim yapmayı çok daha kolay hale getirmektedir.

Walther tabanca, P99'larını bir üst seviyeye taşıyarak kontrolü iyileştirdi ve geri tepmeyi dağıtmaya yardımcı olan rahat yuvarlak hatlı bir tutuş tasarladı. Solak atıcıları düşünerek her iki elle de kusursuz çalışan şarjör bırakma ve kızağa monte edilmiş güvenlik gibi çok yönlü kontrolleri sayesinde PK380 tüm övgüleri hak ediyor. Ayrıca, P22 Q'dan belirgin şekilde daha iyi olan DA/SA tetikleme sistemi ile silah atışlarını takip etmek daha hızlı ve daha kolay hale geliyor.

 Walther P99

Walther, kültürel zamanın ruhunun bir parçası haline gelen birkaç silah şirketinden biridir. PPK serisi tabancalar ve bu tabancaların James Bond filmlerinde kullanılması ile tüm dünyadaki silah severlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Walther silah, PPK'nın dışında genellikle hafife alınan ve kuşkusuz yetersiz pazarlama kurbanı olan çok güzel, yüksek kaliteli tabancalar üretmiştir. Dışarıdan bakıldığında Walther Silah P99 özellikleri diğer tüm polimer modern silahlara benzemektedir. Oysa diğerlerinin aksine çok özel bir darbe ateşlemeli sistem kullanır.

Polis hizmet silahı olarak tasarlanan bu tabanca stres altında ani kararla verilen ateş kararının yıkıcı etkisini azaltacak şekilde düşünme zamanı tanıyan bir tetiklemeye sahiptir. P99, Tomorrow Never Dies ve World Is Not Enough filmlerinde James Bond tarafından kullanılmıştır.Walther P99'un kompakt bir değişken dahil olmak üzere çeşitli varyantlarını üretti. Walther P99 sevilen bir tabancaydı ve birçok ülkede satışı yapıldı fakat yaşanan talihsizliklerden dolayı Glock, FN, Beretta ve S&W gibi markaların gerisinde kaldı.

 Walther PPK

James Bond, PPK'yı ünlü yaptı ve Walther'in dev bir isim haline gelmesini sağladı bu yüzden elbette onu dahil etmeden olmaz. Walther PPK, küçük boyutlu bir .380 ACP'dir ve orijinal cep tabancalarından biridir. Bu küçük silah pratikliği ve şıklığı sayesinde 1931'den beri üretiliyor. PPK'daki K harfi, Almanya'nın Kriminalamt yani Suç Araştırma birimi tarafından kullanılmak üzere tasarlandığı için Kriminal kelimesini temsil eder. Bu sivil kıyafetli birim, PPK silahları çoğunlukla gizli bir şekilde taşıdı. Gizli taşıma için en uygun silahlardan biri olan bu modelin üretimi uzun yıllar devam etmiştir. Bazıları çok küçük olduğunu düşünse de doğru mermi seçimi ile büyük kalibreli rakipleri kadar etkili olabilir.

 Walther CCP M2

CCP'nin açılımı İngilizce Concealed Carry Pistol yani gizli taşıma silahı anlamına gelmektedir. Walther'in gizlenebilir, kullanımı kolay bir tabanca üretmeye yönelik çok daha iyi pazarlanan ikinci girişimidir. Walther CCP, PK380'in beğenilen özelliklerinden bazılarını alır ve bunları biraz daha modern bir gövdede satışa sunar. Tabancayı sökmek çok daha kolay olduğundan ve bunu yapmak için bir alet ve üç el gerektirmediğinden, orijinali yerine çok daha yeni M2 modelini şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu, herhangi bir beceri seviyesinden insanın tabancayı kolayca kullanmasına etmesine izin veren başka bir tasarım özelliğidir. Walther tabanca, Soft-Coil teknolojisi adını verdikleri bir teknoloji ile geliştirmiştir. Walther, silahın saklanacak kadar küçük, ancak çok fazla zorluk çekmeden ateş edip kullanabilecek kadar büyük olmasını sağlamıştır. Daha az el gücüne sahip olanlar ya da sadece yumuşak atış yapan ergonomik bir tabanca isteyenler için uygun fiyatlı bir seçenektir.

 Walther PPS M2

PPS M2, orijinal PPS'nin Amerikan versiyonudur. Tutma yeri daha ergonomik olacak şekilde yeniden tasarlandı. Fabrika çıkışında kırmızı nokta içeren ilk gizli taşıma odaklı ateşli silahlardan biridir.

 Walther PDP Compact

Walther tabanca, başarılı PPQ'larını aldı ve PDP'yi tasarlamak için müşteri geri bildirimlerine dayanarak geliştirdi. Amaçları, kırmızı nokta görüşünün kullanımı etrafında bir tabanca üretmekti. Ergonomisi kolay ve hızlı bir şekilde nişan alıp hedefe ulaşmayı sağlayacak ve ele tam oturacak şekilde tasarlanmıştır. Mükemmel bir tabanca olmanın ötesinde, PDP Compact, iyi Walther tasarımının tüm özelliklerini taşır. Mükemmel bir tutuş elde edebilir ve değiştirilebilir parçaları ile el ölçülerinize rahatça uymasını sağlayabilirsiniz.

PPQ'ya çok benzer şekilde, PDP'nin tetikleyicisi süper pürüzsüz çalışır ve çok hafiftir. Bu da hızlı ve doğru ateşlemeler için kırmızı noktadan mükemmel şekilde yararlanmanıza olanak tanır. Muhtemelen şu anda piyasadaki en iyi forvet ateşlemeli tetikleyicidir. 4 inçlik namlu ile PDP Compact modeli kabaca Glock 19 boyutundadır. Gizlenmesi bazı küçük seçenekler kadar kolay olmayabilir, ancak daha büyük, daha yetenekli bir silahı tercih ediyorsanız, PDP Compact harika bir seçimdir.

 Walther Silahlarını Nereden Alabilirim?

İkinci el silah alacak kişiler için uygun fiyatlı ve sağlam modelleriyle kaçırılmaması gereken markaların başında gelen Walther silahlarına NetSilah.com sitemizde inceleyerek ulaşabilirsiniz. Ruhsatlı silah tamiratı, restorasyon ve boya işlemleri için de Karlıktepe Mah. Kartal/İstanbul adresimizde sizleri bekliyoruz.

Walther Markalı Silah İlanları İçin Tıklayın!

Haber Yorumları